Jak wybrać rolety?

Jak wybrać rolety?

Dom — zamieściła MagiaKobiet, 26 Luty 2011, 15:08 | odsłon: 5 454
Tagi: , , , , , , ,

Rolety wewnętrzne to bardzo popularna dekoracja okienna, która świetnie spełnia swoje funkcje. Jednak szeroka oferta rolet sprawia, że wybór odpowiednich nie jest łatwy. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym wybierzemy oraz skutecznie zamontujemy rolety.

Roleta perfekcyjna to taka, która idealnie sprawdza się jako praktyczna przesłona okienna, ale także jako dekoracja dopasowana do charakteru naszego wnętrza. Aby cieszyć się takim efektem warto przeanalizować kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, zastanówmy się, w którym pomieszczeniu naszego domu chcemy ją umieścić. Inny model wybierzemy do salonu czy sypialni, inny zaś do kuchni. Dla tego też, na samym początku warto prześwietlić dostępne modele na rynku.

Klasyka czy minimalizm ?
jak_wybrac_rolety_02

fot. e-lotari.pl

Modele dzielimy na dwa podstawowe: w wersji klasycznej oraz mini. Te pierwsze przeznaczone są głównie do montażu na ścianie lub suficie.  Można je zamontować także na ramie okiennej za pomocą specjalnego uchwytu. Rolety mini charakteryzują się mniej inwazyjnym sposobem montowania – bezpośrednio na skrzydle okna, nie wymagają przy tym wiercenia w nim otworów. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w oknach, które są często otwierane lub uchylane. W przypadku rolet klasycznych może być to odrobinę utrudnione. Jeśli zależy nam, aby podczas uchylania okna roleta trzymała się blisko szyby, wykorzystajmy prowadzenie żyłkowe boczne.

Spośród dostępnych modeli warto wspomnieć również te w systemie kasetonowym. Podstawową zaletą rolet w kasetach są prowadnice, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych po ich bokach.

Wyjątkowa ozdoba

Szczególnie oryginalne są rolety rzymskie. Tego typu modele podczas zwijania ulegają niezwykle dekoracyjnemu marszczeniu. W zależności od wybranej przez nas tkaniny, mogą one przybrać formę zaciemniającej zasłony lub zwiewnej i subtelnej firany. Jeszcze bardziej fantazyjnego efektu dodadzą rolety austriackie, londyńskie i weneckie.

Dla tych, którzy cenią sobie naturalne dekoracje oraz preferują styl eko idealną opcją będą  rolety bambusowe. Modele te wykonane są z gęsto plecionych słomek, połączonych cieniutkimi listewkami z bambusa. Dzięki temu delikatnie przepuszczają światło słoneczne do wnętrza, chroniąc jednocześnie przed jego zbytnim nasłonecznieniem.

Praktyczna tkanina

Zarówno sam model rolety jak i materiał, z której została ona wykonana jest jednym z podstawowych elementów. Ważne, aby był on dopasowany do funkcji, jaką roleta ma pełnić.

Tkanina rolety: jaka, gdzie i dlaczego?

Tkanina rolety: jaka, gdzie i dlaczego?

Montaż – etapem końcowym

Zaletą rolet wewnętrznych jest ich prosty montaż. Wybierając odpowiedni model warto jednak pamiętać o różnicach w instrukcjach instalacji. Stąd też kilka rad: wszystkie kolejno powieszone powierzchnie rolety powinny być  przed montażem osuszone i odtłuszczone, co zapobiegnie późniejszemu spadaniu rolety. Klejąc poszczególne elementy, bądźmy szczególnie uważni i dokładni. Dzięki temu zagwarantujemy sobie nie tylko długi okres bezproblemowego użytkowania, ale też efekt w postaci elegancko zawieszonej rolety. Warto zajrzeć na stronę producenta, na której powinna być dokładna instrukcja.

Drobiazg ma znaczenie- urządzenie zwijające

Najpopularniejszym urządzeniem zwijającym jest mechanizm koralikowy. W zależności od naszych upodobań możemy dobrać jego tonację, w której jest utrzymana roleta. Możemy też postawić na bardziej odważne kontrasty. Jeżeli w mieszkaniu są małe dzieci lub czworonogi – lepiej zrezygnować z tradycyjnego koralika na rzecz bezpiecznego mechanizmu sprężynowego.

Skoro okno to jeden z centralnych punktów naszego wnętrza, warto zadbać o jego wygląd. Efektywną i praktyczną oprawę da nam zastosowanie uniwersalnych rolet. Biorąc pod uwagę szeroką ofertę rynku zapewne znajdziemy takie, które będą spełniać nasze oczekiwania.

fot. e-lotari.pl

fot. e-lotari.pl

Oceń:  (Oceń jako pierwsza!)
Ładowanie ... Ładowanie ...

.    1 Komentarz

  • psotka psotka mówi:

    mam rzymskie i bardzo sobie chwalę, choć trzeba uważać na mechanizmy. Niektórzy sprzedają niezłe buble – sznureczki, które się przecierają czy słabe mocowania przy ramie okna. Ale to szybko można sprawdzić. Byle były co najmniej pół roku na gwarancji.

Skomentuj

Musisz być zalogowana aby skomentować.