Magia kolorów: Czerwony

Magia kolorów: Czerwony

Lifestyle — zamieściła miltonek, 4 Maj 2011, 15:35 | odsłon: 9 260
Tagi: , , , , ,

Kolor czerwony, uznawany za jedną z podstawowych barw, ma wiele skrajnych znaczeń w symbolice poszczególnych uczuć, zachowań, a także tradycjach obecnych w kulturze krajów różnych części świata.

Utożsamiany z ogniem oraz ciepłem, bywa symbolem wojny, siły oraz niebezpieczeństwa. Jednocześnie oznacza witalność, namiętność, miłość , a także pożądanie.

Czerwieni przyporządkowana jest planeta Mars, kolor ten widnieje na wielu flagach z uwagi na synonim odwagi i męstwa. W dawnych czasach na terenie Europy kolor ten przywdziewany był przez władców oraz dostojników, do dziś utożsamiany jest z wysokim statusem społecznym (na czerwonym dywanie witani są chociażby uznani artyści).

Barwa czerwona wraz z zielenią i bielą symbolizuje Boże Narodzenie oraz cały okres świąteczny. Jednocześnie w religii katolickiej jest to kolor grzechu i nieczystości związanej z pozamałżeńskim seksem (holenderska dzielnica „czerwonych latarni” jest tego doskonałym przykładem).

Azjatycka kultura ma nieco inne spojrzenie na symbolikę czerwieni. W Chinach kolor ten jest tradycyjną barwą sukni panny młodej (również w niedalekich Indiach szaty kandydatki do zamążpójścia mają kolor czerwony), z uwagi na synonim szczęścia, radości i bogactwa, które ma zapewnić osobom noszącym ją w tym szczególnym dniu (biel w stroju weselnym jest dość kontrowersyjna w tej części świata). W czasie obchodów celebracji Nowego Roku w tymże kraju (a także w Wietnamie, Tajwanie i Hong-Kongu) można zaobserwować czerwień dosłownie wszędzie, jednym ze zwyczajów jest obdarowywanie bliskich czerwonymi kopertami, z drobna kwotą w środku, opatrzoną odpowiednia dedykacją.

Obecnie kolor ten kojarzony jest w owych rejonach również z ustrojem komunistycznym.  Podczas gdy w kulturze europejskiej czerwień utożsamia się z pożądaniem i niekiedy grzechem, przykładowo w Indiach oznacza ona czystość i niewinność . W południowych częściach Afryki kolor ten wiąże się z symboliką żałoby.

czerwony_2

Barwa ta przyciąga zazwyczaj największą uwagę, co wykorzystywane jest na co dzień chociażby w sygnalizacji świetlnej tudzież znakach drogowych jako ostrzeżenie dla kierowcy, wywierając psychiczny nacisk na uczestników ruchu drogowego. Osoby szczególnie ceniące ten kolor lubią być w centrum uwagi i potrafią swoje uczucia okazywać w bardzo emocjonalny sposób reagując niekiedy zbyt gwałtownie (co ciekawe ze statystyk wynika, iż sprawcami wypadków samochodowych częściej, niż inni posiadacze tzw. „czterech kółek”, są właściciele czerwonych samochodów).

Czerwień jest niezwykle pomocna w przełamaniu oporów i napiętej atmosfery. Uważa się, iż terapia tym kolorem pomaga w leczeniu anemii, poprawia apetyt oraz wspiera leczenie dolegliwości związanych z krwią. Barwa czerwona sprawia również, iż czujemy się rozgrzani, zmniejsza się ból spowodowany przez zimno. Jej pozytywne działanie zaobserwowano w leczeniu depresji oraz różnych dolegliwości związanych z apatią i ospałością -dodaje solidnej porcji energii i chęci do życia. W ostatnich czasach naukowcy zauważyli dobroczynne działanie czerwonego światła podczas terapii leczenia migreny.

Według badań przeprowadzonych  w celu zgłębienia właściwości koloru czerwonego, pomalowanie pokoju na ten kolor sprawia, iż czujemy się w nim ciepło i przytulnie, podczas gdy pomieszczenia, w których użyto chłodnych barw (np. jasnoniebieskiego), wymagają większego ogrzewania.  Czerwień nazywana jest „Dobrym źródłem pozytywnej energii” ponieważ mobilizuje do działania, a także poprawia nastrój, powoduje, iż mamy ochotę realizować swoje marzenia i iść do przodu.

Nie jest polecany dla osób nerwowych, nadpobudliwych gdyż potęguje ich agresję i irytację, a także nasila stres oraz różnego rodzaju lęki. Barwa czerwona polecana jest do pomieszczeń związanych z rozrywką, zabawami, korytarzy, kuchni. Mimo, że w sypialni poleca się raczej spokojną i bardziej wyważoną kolorystykę, czerwień użyta w tym pomieszczeniu wzmaga siłę uczuć, popęd i namiętność.

Przysłowia i powiedzenia związane z kolorem czerwonym:

  • Czerwony ze złości
  • Zaczerwienić się ze wstydu
  • „caught red – handed” [RED – czerwony] złapany na gorącym uczynku

“Kolor czerwony jest najlepszym lekarstwem na smutek” Bill Blass

Oceń:  (Oceń jako pierwsza!)
Ładowanie ... Ładowanie ...

.Skomentuj

Musisz być zalogowana aby skomentować.