Magia kolorów: Żółty

Magia kolorów: Żółty

Lifestyle — zamieściła miltonek, 10 Maj 2011, 7:02 | odsłon: 15 462
Tagi: , , , , ,

Barwa żółta, od wieków kojarzona jest ze słońcem i światłem. Powiązana jest z zabawą, radością oraz energią. Jak funkcjonuje w naszym życiu codziennym, tradycji i psychologii?

Kolor ten wyraża zarówno pozytywne jak i negatywne emocje oraz cechy charakteru.  Niejednokrotnie łączony z zazdrością, symbolizuje również jasność umysłu. Osoby, które barwę żółtą uważają za swą ulubioną, są zazwyczaj są ludźmi komunikatywnymi i uwielbiają wręcz dyskutować, nie dla nich ciche i spokojne otoczenie (doskonali handlowcy i negocjatorzy). Warto jednak zaznaczyć, iż utożsamiający się z ciemniejszym odcieniem żółtego niejednokrotnie potrafią być zarozumiali i aroganccy.

Żółty stymuluje pracę naszego umysłu, wpływa tez zbawiennie na jelita, wątrobę, ułatwianie procesu trawienia, uspakaja. Co ciekawe pomaga również w leczeniu blizn i innych dolegliwości skóry. Podobnie, jak w przypadku koloru czerwonego, nie jest on przeznaczony dla osób nadpobudliwych, które są mało odporne na stres gdyż nadmiar tej barwy w otoczeniu powoduje u nich wyczerpanie i nierzadko depresję. Udowodniono, iż ma on niepokojący wpływ na niemowlęta, które w pokojach o żółtych ścianach płaczą częściej, niż zazwyczaj.

W opozycji do koloru czarnego barwa żółta jest kolorem najbardziej rzucającym się w oczy, dlatego też na znakach ostrzegawczych wykorzystywana jest ta właśnie kompozycja pigmentów.

cytrynkaPoszczególne części świata postrzegają symbolikę koloru żółtego różnorako. W Chinach oznaczał on władców, coś podniosłego, ozdabiano nim pałace i świątynie, w Indiach zaś symbolizuje świętość oraz kupców, zaskakującym jest  fakt, iż w Egipcie zakłada się go na znak żałoby. Żółty jest alegorią męstwa i odwagi w Japonii, zaś w tzw. krajach zachodnich rozumie się go wieloznacznie: jest to kolor nadziei lecz również tchórzostwa i zazdrości.

Barwa ta doskonale podkreśla naszą atrakcyjność, więc  warto zaakcentować nią te części garderoby które chcemy szczególnie wyeksponować. Jako ciekawostkę należałoby dodać, iż mężczyźni postrzegają  żółty jako kolor dość „bzdurny”, toteż raczej rzadko ulegają pokusie zakupu kanarkowego garnituru lub też akcesoriów, kiedy chcą uchodzić za godnych zaufania i statecznych (podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku samochodów). Takie podejście uwarunkowane jest faktem, iż barwa ta uchodzi za spontaniczną, należy jej więc unikać jeśli nie chce się być posądzonym o brak stabilizacji i powagi.

Pastelowy odcień żółtego w pomieszczeniu sprzyja relaksacji. Ściany w tym kolorze doskonale wpływają na rodzinną atmosferę w kuchni, przygotowywanie i spożywanie wspólnych  posiłków. Barwa żółta wprowadza radość i chęć do nauki tak więc doskonale nadaje się do pokojów nieco starszych dzieci i młodzieży (oczywiście tej o mniej nerwowym usposobieniu). Warto pomyśleć o wprowadzeniu tego koloru do mieszkania gdyż wspomaga on pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Ciekawostki związane z kolorem żółtym :

  • Jest symbolem liberalizmu w wielu krajach
  • Żółta flaga oznacza kwarantannę (np. Yellow Jack na statkach)
  • Posiadacz żółtego samochodu postrzegany jest jako „młody i radosny duchem”
  • Niegdyś kolor ten był barwą prostytutek
  • Pod koniec pierwszego tysiąclecia n.e. drzwi zdrajców i przestępców we Francji malowano na żółto
Oceń:  (5,00 / 1 ocen. Jeszcze nie oceniałaś)
Ładowanie ... Ładowanie ...

.    1 Komentarz

  • optymistka optymistka mówi:

    Coś jest w tej magii koloru żółtego :) właśnie kupiłam w Aparcie zegarek w tym kolorze – słoneczne cudo z kolekcji Jacques Lemans.

Skomentuj

Musisz być zalogowana aby skomentować.