Pani Nowak i Pan Kowalski

Pani Nowak i Pan Kowalski

Lifestyle — zamieściła Basia, 1 Kwiecień 2011, 10:50 | odsłon: 5 154
Tagi: , , ,

Zmieniać, czy nie zmieniać? Oto jest pytanie, które zadaje sobie coraz więcej kobiet. Chodzi o nazwisko po ślubie. Zachować panieńskie?

Kocha, to się dogada!
Najczęstszym powodem zmiany nazwiska po ślubie jest oczywiście tradycja. Drugim – miłość. Coraz częściej jednak zdarza się, że to mężczyzna zmienia nazwisko, a czasem, gdy dla obojga jest ono ważne, młodzi małżonkowie postanawiają występować pod podwójnym. Rozwiązań jest kilka, można znaleźć kompromis. Grunt, żeby nie robić nic na siłę. I wszystko dobrze przemyśleć.

Gdy już kwestia osób dorosłych zostanie rozwiązana, należy przedyskutować jeszcze jedną – nazwisko dziecka. Kobiety częściej zostawiają sobie swoje nazwisko, niż chcą przekazywać je dzieciom. Tradycyjnie dziecko nosi nazwisko ojca. Ale bez przymusu.

Budżet wesela plus…
Decyzja na „tak“ powiększa koszty. Zmiana danych osobowych w każdym z dokumentów ma swoją cenę. W pierwszej kolejności trzeba wymienić dowód osobisty. Zdjęcie: ok. 20 zł; plus dokument: 30 zł. Po wymianie dowodu czas na prawo jazdy. Zdjęcie już mamy, dokument: 70zł; opłata skarbowa: 10zł. Trzecia rzecz to paszport. Zdjęcia (to do dowodu nie pasuje, trzeba zrobić inne): 20 zł, opłata za wydanie paszportu: 140 zł. Posiadacze prawa jazdy często mają również samochód. Dowód rejestracyjny – opłata komunikacyjna i ewidencyjna: 60 zł. Wszelkie legitymacje również trzeba wymienić. Na szczęście, przeważnie za darmo. Jedyne koszty zwiazane są ze zdjęciami, warto profilaktycznie zamówić więcej odbitek portretu do dowodu.

Tu kończą się wydatki, problemy nie. O zmianie nazwiska trzeba zawiadomić wszystkie banki, firmy ubezpieczeniowe i pracodawcę. Podsumowując, należy przeznaczyć na to około 350 złotych i zaplanować wizyty w co najmniej dziesięciu instytucjach.

Nazwisko jak dom
Rozstrzygnąć, czy je zmieniać, może tylko osoba zainteresowana we własnym sumieniu. Najważniejsze, by nie robić nic na siłę, ani pod presją rodziny, czy partnera. Nazwisko powinno być wygodne, jak nowe mieszkanie, w którym można poczuć się bezpiecznie i swojsko. Wszak pod takim szyldem będzie się występować teoretycznie do końca życia.

Joanna Pinkwart – MyWeddspace.pl

Oceń:  (1,00 / 1 ocen. Jeszcze nie oceniałaś)
Ładowanie ... Ładowanie ...

.    1 Komentarz

  • papua90 papua90 mówi:

    DZIEWCZYNY A CO MYŚLICIE O FAKCIE KŁÓCENIA SIĘ O TO, ŻE MAMY Z PARTNEREM, MĘŻEM OSOBNE KONTA BANKOWE?

Skomentuj

Musisz być zalogowana aby skomentować.