Savoir-vivre: powitanie

Savoir-vivre: powitanie

Lifestyle — zamieściła Basia, 11 Grudzień 2009, 22:25 | odsłon: 20 552
Tagi: , , , , ,

Często wydaje nam się, że jesteśmy sympatyczni i kulturalni, a więc robimy dobre wrażenie. Niestety niejednokrotnie jest tak, że tylko nam się wydaje, że tacy jesteśmy.

W unikaniu wszelkich gaf pomaga znajomość zasad dobrego wychowania. Myślę, że umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji jest dziś jeszcze bardziej potrzebna niż kiedyś. Mamy coraz więcej możliwość, otwiera się przed nami coraz więcej dróg, i tak naprawdę tylko znajomość zasad savoir-vivre’u może nam pomóc przejść te drogi bez szwanku. Postępując zgodnie z zasadami dobrego wychowania możemy zawsze czuć się bezpieczne.

Na samym początku kilka słów o powitaniu:

1. Po przyjściu do pracy należy przywitać się ze wszystkimi współpracownikami. Krótkie “dzień dobry” albo “cześć” wystarczy. Nie można nikogo traktować jak powietrze. Zastanów się nad tym czy faktycznie witasz się ze wszystkimi? Czasami wydaje nam się, że coś robimy, jednak rzeczywistość okazuje się inna.

2. Często nie mamy pewności czy nasz znajomy usłyszy nasze powitanie. W takim wypadku pomocna jest zasada 3 – 1,5. O co chodzi dokładnie? Jeśli znajomy jest w odległości 3 metrów, zasygnalizuj mu, że go zauważyłaś. Natomiast pozdrowienie możesz wypowiedzieć do osoby, która jest 1,5 metra od ciebie.

3. Gdy powiedziałaś “A”, powiedz i “B”. Zasada ta odnosi się również do powitań i.. pożegnań. Pamiętaj, aby zawsze pożegnać się ze wszystkimi. Staraj się unikać angielskich wyjść, jeśli nie są konieczne.

O zapoznawaniu słów kilka:

4. Jednym z obowiązków gospodarza jest przedstawianie gości. Podobnie jest, gdy dołączasz do grupy osób razem z koleżanką – zawsze upewnij się, że zna ona wszystkich zebranych.

5. Przedstawiając osoby pamiętaj o hierarchii – najpierw przedstawiasz osobę o najwyższym stanowisku. Kolejność przedstawiania ze względu na płeć jest już dziś przestarzałą formą. Warto powiedzieć kilka słów o przedstawianej osobie np. To jest pani Katarzyna Jamróz, kierowniczka naszego działu.

6. W sytuacji, gdy to ty nie znasz jednej z osób, a nikt z zebranych was sobie nie przedstawia, śmiało możesz przedstawić się sama.

7. Jeśli nie pamiętasz imienia lub nazwiska przedstawianej osoby, szczerze przyznaj się do tego. Przecież nikt nie uzna tego za przytyk.

Podawanie ręki jest coraz powszechniejszym sposobem powitania, dlatego warto bliżej poznać zasady przy nim obowiązujące. Dodam, że podanie ręki często w sytuacjach zawodowych postrzegane jest jako wyraz profesjonalizmu.

8. Uściskiem dłoni witają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

9. Uścisk dłoni powinien być zdecydowany. Unikamy śniętej ryby, która odbierana jest jako wyraz braku charakteru. Wyciągnij rękę z kciukiem uniesionym pod kątem 45 stopni. W momencie zetknięcia się kciuków, delikatnie opuść swój. Opleć palcami dłoń partnera potrząśnij nią dwa do trzech razy. Obserwuj czy twój uścisk dokładnie tak wygląda.

10. Ściskając czyjąś dłoń patrz tej osobie w oczy. Warto powiedzieć kilka słów w tym momencie np. Dawno pana nie widziałam.

Co sądzicie o tych poradach? Przydadzą wam się w codziennych sytuacjach? A może tylko w tych oficjalnych?

Jeśli interesuje was tematyka savoir-vivre, zachęcam do przeczytania artykułu Savoir-vivre przy stole.

Oceń:  (Oceń jako pierwsza!)
Ładowanie ... Ładowanie ...

.    3 Komentarzy

  • vanilla vanilla mówi:

    Mam pewien dylemat związany z kulturalnym przywitaniem. Niejednokrotnie słyszałam i czytałam, że rękę podaje jako pierwsza osoba starsza. Wiem także, że istnieje zasada, w której to kobieta zawsze inicjuje uścisk dłoni. Stąd nasuwa się pytanie, która z tych zasad jest ważniejsza w sytuacji kiedy to np. kobieta jest dużo młodsza od mężczyzny?

  • Kati Kati mówi:

    Ja w takich sytuacjach czekam aż mężczyzna wyciągnie pierwszy rękę, ale jeśli jestem w towarzystwie innych mlodszych od niego kobiet- po prostu robię to, co one

Skomentuj

Musisz być zalogowana aby skomentować.